Smuklik złotawy (Halictus subauratus)

Smukliki – złote na połysk maleństwa,

Zakładają niewielkie społeczeństwa…

Ogólna charakterystyka: Smuklik złotawy należy do rodziny smuklikowatych (Halictidae). Jest to pszczoła o metalicznym zielonobrązowym połysku. Na tylnych fragmentach tergitiów ma przepaski z żółtych włosków. Samce są ciemniejsze od samic. Gatunek osiąga wielkość 7-8mm. Królowa i robotnice nie różnią się wyglądem.

Długość języczka: Pszczoła krótkojęzyczkowa.

Pojaw: Królowe są aktywne od końca marca, zaś pierwsze robotnice pojawiają się w czerwcu i lipcu. Następne pokolenie pszczół jest aktywne od sierpnia do jesieni. Zimują tylko zapłodnione samice.

Uspołecznienie: Smuklik złotawy to gatunek społeczny – żyje w społeczeństwach eusocjalnych. Rodziny liczą kilka osobników.

Siedlisko: Piaszczyste i gliniaste, otwarte tereny, w tym piaskownie, wydmy, skarpy i wąwozy; także kwietne łąki, ugory, miedze, przydroża.

Rośliny pokarmowe: Smuklik złotawy chętnie odwiedza rośliny baldaszkowate (Apiaceae), astrowate (Asteraceae), czystkowate (Cistaceae), jasnotowate (Lamiaceae) oraz różowate (Rosaceae)

Miejsce gniazdowania: Gniazduje na otwartych terenach w ziemi – wymaga delikatnych i piaszczystych podłoży, a gniazda zakładane są  10–15 cm pod powierzchnią.

Pasożyt gniazdowy: Sphecodes cristatus – est to gatunek pszczoły z tej samej rodziny co smuklik złotawy (Halictidae). S. cristatus jest kleptopasożytem, czyli sam nie zbiera pokarmu (pyłku z roślin), a korzysta z tego, które zgromadziły smukliki.

Występowanie w Polsce: Gatunek pospolity na terenie całego kraju.

Ochrona gatunkowa w Polsce:

Europejska Czerwona Lista IUCN: LC – gatunek najmniejszej troski

Polska Czerwona Lista – nie figuruje

 Czy wiesz, że…

Niektóre gatunki smuklików są do siebie tak podobne, że można je odróżnić tylko za pomocą binokularu? Patrzy się wtedy na takie cechy jak: nadustek (płytkę z przodu głowy) samic, brzuszne elementy genitaliów czy owłosienie grzbietowej części odwłoka.

 NASZE OBSERWACJE 😉

Smukliki złotawe obserwowaliśmy na łąkach kwietnych w Białymstoku i Łodzi.

 

 Źródła:

 

 

 Autor: Wiktoria Turska, Martyna Kiewlicz

Podobne wpisy