DLACZEGO ŁĄKI?

Miasto jest ekosystemem sztucznym stworzonym przez człowieka, który wymaga stałego nadzoru i zarządzania. W mieście to człowiek decyduje jak będzie wyglądać infrastruktura, architektura i czy będzie w tym wszystkim miejsce na zieleń. Rośliny w parkach, na skwerach i wzdłuż ulic bezapelacyjnie łagodzą miejski klimat, dają nam zbawienny cień i obniżają temperaturę kumulując wodę i spowalniając jej odparowywanie z powierzchni. Szpalery drzew, krzewy, rabaty i łąki. Właśnie łąki!

 

Każdy teraz na pewno zastanawia się nad łąkami ponieważ jest to stosunkowo nowa formacja roślinna jaką możemy napotkać w mieście. I pojawia się pytanie dlaczego łąki? Otóż planując zagospodarowanie przestrzeni zielonej w miastach musimy wziąć pod uwagę funkcjonalność nasadzeń, koszt pielęgnacji i wymagania danej grupy gatunków. Istnieją miejsca w których bezzasadne będzie sadzenie drzew ponieważ fragment ziemi jest zbyt mały aby sprostało to wymaganiom chociażby zapotrzebowania rośliny na wodę. Taka sytuacja ma miejsce na skwerach usytułowanych wzdłuż dróg lub na rondach na których dodatkowo dba się o zachowanie widoczności z myślą o kierowcach. I w tym wypadku z pomocą przychodzą nam rośliny zielne które świetnie odnajdą się na tego typu powierzchniach, niejednokrotnie w dość specyficznych i wymagających warunkach.

 

Łąki są też fenomenalną alternatywą dla trawników i typowych skwerów które w ostatnich latach z racji na deficyty wody i długotrwałe susze wysychają w okresie letnim. W parkach miejskich również coraz częściej możemy spotkać łąki jako urozmaicenie dla zieleni i ostoje dla zapylaczy.

Jest to alternatywa dla trawników wymagających stałego koszenia oraz wysychających z racji braku wody i upalnych lat.

Możliwe jest dobranie mieszanek roślin o małych wymaganiach glebowych które urosną w nawet bardzo ubogim miejscu.

Pomagają walczyć ze smogiem specjalnie dobrane mieszanki gatunków stanowią żywy filtr i wyłapujący zanieczyszczenia pyłowe oraz gazowe. To zaś może przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście.

Ostoja dla zapylaczy z racji na obecności gatunków miododajnych.

Cieszą mieszkańców miast szeregiem barw i stanowią swoisty powrót do natury, niecodzienne połączenie Miasto i Łąka jest coraz lepiej odbierane społecznie i chwalone przez mieszkańców którzy cenią sobie zwiększanie frakcji zieleni.

Miejsce akumulacji wody deszczowej ( kwietne łąki są znacznie lepiej ukorzenione niż trawniki w związku z tym lepiej „wiążą” wodę deszczową i bujnie rosnąc wykorzystują ją na własne potrzeby jednocześnie przeciwdziałając wysychaniu terenu i erozji gleby).