Trzmiel kamiennik (Bombus lapidarius)
Kamiennik to taki latający puszek
– ma czerwone spodenki i czarny brzuszek…
Ogólna charakterystyka: Trzmiel kamiennik należy do rodziny pszczołowatych (Apidae). Królowe tego gatunku osiągają wielkość od 18 do 22 mm, robotnice od 9 do 17 mm, a samce są najmniejsze – mają od 10 do 15 mm. Ciało tych pszczół pokryte jest czarnymi włoskami, a ostatnie segmenty odwłoka są czerwono-pomarańczowe. Samce wyróżniają się żółtymi włoskami na twarzy i przedtułowiu.
Długość języczka: Gatunek krótkojęzyczkowy.
Pojaw: Aktywny od wczesnej wiosny (marca – kwietnia) do października. Zimują jedynie młode królowe, które wykluły się podczas sezonu. Poprzednia królowa wraz z samcami umiera. Nowe królowe hibernują samotnie, często pod korzeniami drzew.
Uspołecznienie: Gatunek społeczny. W rodzinie trzmieli istnieją trzy kasty: płodna królowa, sterylne robotnice oraz płodne samce. Królowa tworzy duże, jednoroczne rodziny, liczące od 100 do ponad 500 osobników.
Siedlisko: Gatunek charakterystyczny dla terenów otwartych, stanowisk murawowych. Występuje również w górach do wysokości 1200 m n.p.m.
Rośliny pokarmowe: Oblatuje kwiaty roślin z ponad 360 gatunków. Preferuje kwiaty o żółtych kolorach, a także nektar kwiatów z rodziny astrowatych (Asteraceae). Robotnice przenoszą pyłek do gniazda za pomocą koszyczków umieszczonych na tylnych odnóżach.
Miejsce gniazdowania: Gniazda zakłada najchętniej pod kamieniami, ale także w ziemi, opuszczonych norkach gryzoni, rzadziej w starych murach lub skrzynkach dla ptaków.
Pasożyt gniazdowy: Trzmielec czarny (B. rupestris):
Jest to gatunek bardzo przypominający trzmiela kamiennika. Są to owady kukułki – podrzucają swoje jaja do kolonii B. lapidarus. Na początku lata samica B. rupestris wchodzi do gniazda i zabija królową. Po udanym wtargnięciu składa jaja, którymi opiekują się robotnice B. lapidarus, po czym umiera w gnieździe. Istnieją również doniesienia, że królowa nie zawsze jest zabijana przez kukułkę, a jedynie „zniewalana” – wówczas obie samice są oporządzane przez robotnice.
Występowanie w Polsce: Jest gatunkiem pospolitym, obecnym na terenie całego kraju.
Ochrona gatunkowa w Polsce:
Europejska Czerwona Lista IUCN : LC – najmniejszej troski
Polska Czerwona Lista: nie figuruje
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z 2016 r. gatunek jest częściowo chroniony
Czy wiesz, że…
Trzmiel kamiennik jako jedyny z polskich gatunków posiada po stronie brzusznej tylko dwa segmenty zabarwione na czerwono, a nie 3 lub więcej jak pozostałe gatunki.
NASZE OBSERWACJE 😉
Trzmiel kamiennik był przez nasz Zespół licznie obserwowany na łąkach kwietnych w Białymstoku, Bydgoszczy oraz Łodzi.
Źródła:
1. Nieto i in.. 2014. European Red List of Bees.
2. Krzysztofiak i in.. 2004. Trzmiele Polski – przewodnik terenowy.
3. Sikora i in.. 2018. Pszczoły w mieście. Trzmiele Wrocławia. Wydanie 1.
4. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. 2016 poz. 2183)
Autorzy: Patrycja Bielawiec, Karolina Wróbel